Amatör Spor Haftası etkinliklerinde Sağlık,Spor ve Obezite temalı konferanslar gerçekleştirldi.

Çanakkale Valiliği ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonu ile gerçekleştirilen Amatör Spor Haftası etkinliklerinde Sağlık ,Spor ve Obezite temalı konferanslar ÇOMÜ Sağlık Yüksekokulu Safiye Elbi Konferans Salonu'nda gerçekleştirldi.

Konferansa Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Hürmüz Koç, Dekan Yardımcısı Dr.Öğretim üyesi Necati Cerrahoğlu, Dekan Yardımcısı Dr.Öğretim Üyesi Hüseyin Özden Yurdakul konuşmacı olarak katıldılar.

Dekan Prof.Dr. Hürmüz Koç '' Obezite ve Egzersiz Stratejisi '' konulu bir sunum gerçekleştirdi.  Obezitenin toplum sağlığını önemli ölçüde etkilediğini ifade eden Dekan Koç, 53 Avrupa Ülkesinin arasında 32,1 değerle Türkiye'nin Avrupa'nın en obez Ülke olduğunu sözlerine ekledi. Bu rakamlara göre Ülkemizde her 3 kadından bir, her 5 erkekten biri obez durumda. Obezitenin çağımızın sinsi hastalıklarından en önemlisi olduğunun ve acil olarak gerekli tedbirlerin alınması gerektiğinin dikkatini çeken Hürmüz Koç, obeziteyle mücadelede egzersizin önemine değinerek sözlerini tamamladı.

Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcı Dr. Öğretim Üyesi Necati Cerrahoğlu  ikinci konuşmacı olarak sunumunu yaptı. Cerrahoğlu konuşmasında, okul aile ve federasyon ilişkilerine değindi ve spor kültürünün, spor yapma alışkanlığının önce ailede başladığına ve ailelerin çocuklarına karşı yaklaşımılarının önemine dikkat çekti.

Üçüncü ve son konuşmacı Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Özden Yurdakul konuşmasında Spor ve sağlık ilişkisine ve neden spor yapmalıyız konularına değindi.